Αρχική σελίδα » Προβολή εκδήλωσης

22.05.2016

Ο Peter Singer στην Αθήνα, 22 έως 25 Μαΐου 2015

22 έως τις 25 Μαΐου 2015

Το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής και την ΜΚΟ ΠΦΠΟ προσκάλεσαν και φιλοξένησαν στην Αθήνα τον Peter Singer, Καθηγητή Εφαρμοσμένης Ηθικής των Πανεπιστημίων Princeton των Η.Π.Α. και Μελβούρνης της Αυστραλίας από τις 22 έως τις 25 Μαΐου 2015. Στο πλαίσιο της επίσκεψής του ο Peter Singer πραγματοποίησε διάλεξη στην Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών την Παρασκευή 22 Μαΐου για τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τομέα Φιλοσοφίας με θέμα: "Ηθική και Αγαθοεργία". Την Δευτέρα 25 Μαΐου αναγορεύθηκε Επίτιμος Διδάκτωρ του Ε.Κ.Π.Α. εκφωνώντας πανηγυρική ομιλία με θέμα: "A Defense of Hedonistic Utilitarianism".

Ηθική και Αγαθοεργία (A)

Ηθική και Αγαθοεργία (B)